Domů > Věda a technika > Skype ukázal strojový překlad mluvené řeči

Skype ukázal strojový překlad mluvené řeči

28.5.2014 admin Přejít na komentáře

Microsoft se již dlouhodobě věnuje strojovému překladu a rozpoznávání řeči. Obojí již naostro vyzkoušel ve Skypu a demonstroval živě překlad mluvené řeči. Demonstrace se konala na vývojářské konferenci Code Conference v kalifornském Palo Alto. Dialog, který byl veden anglicko-německy mezi vedoucím skupiny Skype Gurdeepem Pallem a Dianou Heinrichsovou z německé pobočky společnosti Microsoft, byl tlumočen a přepisován do psané řeči.

I když se jedná stále o vývojovou verzi překladu – na podzim má být uvolněn v beta-verzi – výsledek byl dosti přesvědčivý. Nyní by se mohl Google obávat, Microsoft Translator může překonat jeho vlastní Google Translator, který je sice provozován již dlouho, ale některé jeho překlady stále vzbuzují rozpaky. Navíc Microsoft předvedl rovnou rozpoznávání řeči i hlasovou syntézu a napojení strojového překladu na populární komunikační prostředek Skype. Translator od Microsoftu se zatím naučil 40 jazyků a jak zdůraznil hlavní šéf Microsoftu Nadella, každý další jazyk zlepšuje funkčnost a kvalitu překladů u dříve zapracovaných jazyků.

Microsoft Translator používá technologii neuronových sítí a zlepšuje se třeba sledováním stávajícího hlasového provozu Skypu. Styl učení je tedy u konkurenčních překladatelských produktů Microsoftu i Googlu podobný – strojové zpracování gigantického množství dat. V praktickém životě se zatím se strojovým překladem setkáváme omezeně a spíše v neoficiálních aplikacích. Ale kdoví?

Categories: Věda a technika Tags: , ,
  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy