Domů > Věda a technika > Špionážní virus MiniDuke řádí v Evropě i v Česku

Špionážní virus MiniDuke řádí v Evropě i v Česku

28.2.2013 admin Přejít na komentáře

Špionážní malware MiniDuke napadl počítače ve dvaceti zemích, nevyhnul se ani Česku. Naštěstí u nás neodcizil ale žádná tajná data, alespoň to tvrdí Národní bezpečnostní úřad. Společnost Kaspersky Lab informovala o závažném útoku hackerů na vládní instituce již včera. Útok byl cílen na více zemí, pokus o napadení hlásí i Severatlantická alinace.

MiniDuke využil bezpečnostní chyby v prohlížeči PDF souborů od Adobe a z kompromitovaných počítačů odesílal informace uložené na disku uživatele. Podle analytiků Kaspersky Lab se jednalo o „geopolitické informace“. Zatím se přesně nepodařilo přesně zjistit ani cíl ani zdroj útoku. Pravděpodobné je, že za vypuštěním viru stojí zločinecké podsvětí. Útok obsahoval prvky sociálního inženýrství, neboť byl realizován zasíláním mailů se závadnými PDF soubory a s výzvou k jejich otevření. Maily i přílohy vypadaly důvěryhodně, proto byl útok tak účinný.

Závadného malwaru stále přibývá, jen bezpečnostní firma Kaspersky Lab identifikuje každý den v síti svých zákazníků cca 200.000 virových nákaz. To ukazuje na to, že se šíření a využívání závadného softwaru posunulo na úroveň průmyslové výroby. Trend přitom směřuje směrem k vyššímu zneužívání mobilních zařízení, která jsou zranitelnější.

Hlavním prvkem bezpečnostní politiky je pravidelná aktualizace softwaru záplatami. Naprostá většina současných hrozeb je založena na využití bezpečnostních děr v běžných uživatelských programech, jen menší část je zaměřena na chyby v operačních systémech . Mezi nejvíce zneužívané aplikace patří Oracle Java , Adobe Reader, VLC Media Player a nakonec Internet Explorer. Důležitost pravidelné aktualizace podtrhuje i to, že proti viru MiniDuke jsou účinné záplaty, které vydalo Adobe několik dnů před hackerským útokem.

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy