Domů > Věda a technika > Vyřazení odkazů z Googlu na osobní údaje bude jen pro některé domény

Vyřazení odkazů z Googlu na osobní údaje bude jen pro některé domény

5.6.2014 admin Přejít na komentáře

Rozhodnutí Evropského soudního dvora ohledně odstranění odkazů na tzv. nerelevantní osobní údaje z výsledků vyhledávání již začíná Google pomalu naplňovat. Ale jen pro vybrané národní domény, na kterých poskytuje své služby v Evropě.

Soudní rozhodnutí, kterého se opatření týká, uvádí pouze vyhledávání na základě jména osoby. Tyto osoby mohou nyní požadovat, aby taková vyhledávání nebyla ve výsledcích vyhledávání propojena s osobně citlivými údaji. Soud totiž zařadil internetové vyhledavače mezi zpracovatele osobních údajů a stanovil jim povinnost odkazy na takové informace z výsledků vyhledávání odstranit, a to i v případě, že odkazované stránky s předmětnými informacemi stále existují.

Ochota Googlu vyhovět evropskému náhledu na ochranu osobních dat má ale také své hranice. Již nyní Google oznámil, že nařízení implementuje jen do národních verzí vyhledávání, které se používají v zemích EU. Znamená to, že požadavku evropských zákonodárců tak budou vyhovovat výsledky na stránkách evropských domén, jako je třeba google.cz nebo google.sk. Na ostatních doménách ovšem toto omezení platit nebude, a to včetně ústřední domény google.com. Praktický dopad je ale značný. Vzhledem k tomu, jak jednoduché je přepnout pro vyhledávání mezi národní a mezinárodní verzí Googlu, se velmi snižuje dopad uvedeného soudního rozhodnutí.

Categories: Věda a technika Tags: , ,
  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy