Domů > Výživa > Mléčná dieta: renesance po 40 letech?

Mléčná dieta: renesance po 40 letech?

4.3.2014 admin Přejít na komentáře

Uspěchaná doba si žádá rychlá řešení. Bohužel se to týká i požadavku na hubnutí. Možná proto se cyklicky objevují nevhodné diety, které slibují rychlý úbytek váhy. Jednou z takových diet je i mléčná dieta prof. Rajko Dolečka

Jídelníček mléčné diety

Pozitivním bodem je rozdělení jídla na pět denních porcí a řádný pitný režim, ovšem tím moderní přístup k redukcí váhy prakticky končí. Dieta je nízkoenergetická (pacienti trpí hladem), jednostranně zaměřená na mléko a maso (v tom je podobná jídelníčku, který má Dukanova dieta), ovšem jedná se o krátkodobý program, který je zpravidla naplánován na 13 dní.

Zhubnout je ovšem možné okolo 7 kg, a to je velmi lákavé.

Prof. MUDr. Rajko Doleček, DrSc.Autor mléčné diety – prof. Rajko Doleček – ovšem tuto dietu sestavil především pro pacienty, kteří jsou na lůžku s minimem pohybu. Díky malému energetickém u přijmu tato dieta také není vhodná pro osoby s fyzickou zátěží nebo při sportu. Jídelníček je starý 40 let a právě na něm je vidět, jak se přístup k hubnutí dnes změnil. Dnešní trend je přesně opačný: více živin, pestrá strava,  pohybová aktivita. I když mléčnou dietu bychom dnes označili jako překonanou, jejímu autorovi patří po zásluze místo v pomyslné síni slávy, a to pro jeho osvětový přínos v boji proti obezitě.

Než začneme s dietami

Než se vůbec začneme honit za štíhlejší postavou, měli bychom nejprve zjistit, jaká je naše váha. Že ne vždy je ten, kdo usiluje o snížení váhy, objektivní, o tom svědčí poměrně rozšířená chorobná touha po hubnutí (mentální anorexie). Orientačním měřítkem může být kalkulačka na BMI index. BMI (body mass index) je hodnota vypočtená z výšky a váhy a jeho hodnota by měla být mezi 20 a 25. Je to ovšem jen orientační hodnota pro „běžného člověka“, může také záviset na stavbě těla a na podílu svalové hmoty. Pro hodnocení obezity totiž není váha jediným měřítkem, důležitý je především podíl tukové tkáně. A tu je vhodné nechat si odborně změřit.

Categories: Výživa Tags: , ,
  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy